Każdy z nas zna z autopsji albo z otoczenia przykłady złego ulokowania uczuć. Dotyczy to zazwyczaj dwóch sytuacji: uczucia ulokowane są w osobie, która ich nie odwzajemnia albo w osobie, która jest ich zupełnie niegodna. Zawsze jednak przebieg jest taki sam. Osoba, która źle ulokowała uczucia uparcie tkwi przy swoim. Zwykle rodzina i przyjaciele próbują w takiej sytuacji pomóc, jednak jak wiadomo miłość bywa ślepa. Co więc robić aby zaoszczędzić sobie rozczarowań i straty czasu?


Uczucie skierowane do niewłaściwej osoby
O uczuciu skierowanym do niewłaściwej osoby mówimy wtedy, gdy obiekt uczuć przejawia różnego typu patologie. Mogą to być nałogi oraz przemoc fizyczna i psychiczna. Zakochanie to taki stan, kiedy nie myślimy logicznie i nie docierają do nas twarde fakty. Dodatkowo jeśli obiekt uczuć jest osobą wyrachowaną, może przez długi czas bardzo dobrze udawać, być miłym i świetnie maskować swoje przewinienia. Związanie się z taką osobą zawsze będzie oznaczać toksyczny związek. Gdy obiekt uczuć jest zniewolony załogami zwykle ignoruje partnera, nie poświęca mu czasu, nie dotrzymuje słowa. Bycie z alkoholikiem czy chociażby z osobą uzależnioną od gier może być bardzo przykre. Wiele czasu zwykle mija zanim partner dostrzega, że wygranie z nałogiem jest praktycznie niemożliwe, do czasu gdy osoba z nałogiem nie zechce sama z nim zerwać. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda gdy ktoś zakocha się w osobie przemocowej. Warto pamiętać, że istnieje nie tylko przemoc fizyczna ale także psychiczna. Może ona objawiać się przez poniżanie, zastraszanie czy wyzysk finansowy. Wbrew pozorom jest wiele kobiet, które utraciły dorobek życia przez związanie się z niewłaściwą osobą.
O uczuciu skierowanym do niewłaściwej osoby możemy mówić także wtedy, gdy osoba ta jest w pewien sposób niedostępna. Dotyczy to księży, osób będących w związkach małżeńskich oraz członków bliskiej rodziny. Nie należy w ogóle dopuszczać do powstawania takich relacji, bo z góry są one skazane na porażkę.


Nieodwzajemnione uczucie
Ulokowanie uczuć w osobie, która ich nie odwzajemnia to bardzo częsty przypadek. Spotykamy wspaniałą osobę, która bardzo nam się podoba, jest inteligentna, imponuje nam, po prostu czujemy, że to nasza druga połowa. Tymczasem druga strona zupełnie tego nie odwzajemnia. Zwykle jest tak, że tę osobę po prostu lubi ale nic więcej do niej nie czuje i nie jest w stanie się do tego zmusić. Takie relacje są najtrudniejsze bo osoba zakochana może latami nie przyjmować do wiadomości faktów. W tym czasie będzie stale zabiegać o uczucia co w drugiej stronie może wzbudzać tylko złość. Gdy takie zabiegi trwają zbyt długo i strona nie przyjmuje do wiadomości odmowy w relacji może pojawić się nawet nienawiść. Nie ma w tym nic dziwnego, bo osoba obdarzana niechcianą adoracją może czuć się nękana.


Jak pomóc nieszczęśliwie zakochanej osobie?
Osoba, która uparcie tkwi w swoim nieszczęśliwym zakochaniu niewątpliwie wyrządza sobie krzywdę. Żyje nadziejami, traci energię i czas, bo w tym samym okresie mogłaby poznać kogoś odpowiedniego. Im później kończy się taką relację tym gorzej, bo po jej przerwaniu mijają jeszcze długie miesiące zanim taka osoba dojdzie do siebie. Choć do kogoś zakochanego nieszczęśliwie argumenty słabo trafiają to mimo wszystko trzeba rozmawiać i przekonywać do zmiany. Warto takiej osobie uzmysłowić jej sytuacje, pokazać zyski i straty. Gdy bliska osoba popełnia taki błąd należy też pomóc jej w budowaniu dobrej samooceny. W takie relacje zwykle wchodzą osoby, które mają problem z poczuciem własnej wartości. Warto więc takiej osobie uzmysłowić, że jest wartościowa, atrakcyjna i z pewnością z czasem znajdzie kogoś, kto ją doceni, będzie szanował i odwzajemniał uczucia.