Gdy wchodzimy w nowy związek wierzymy w to, że zawsze będziemy szczęśliwi i wszystko będzie się wspaniale układać. Bardzo szybko jednak okazuje się, że bycie z drugim człowiekiem na co dzień nie jest takie proste a o relację trzeba stale dbać. Poniżej przedstawiamy kilka rad, które podpowiedzą jak zatroszczyć się o związek, który przeniesie spełnienie na długie lata.


Przyjaźń to podstawa
Choć związek kojarzy nam się przede wszystkim z miłością to warto zdać sobie sprawę, że podstawą tej relacji jest prawdziwa przyjaźń. Gdy partnerów łączy autentyczna przyjaźń mogą mieć pewność, że będą się czuć dobrze ze sobą nawet po latach, gdy wygaśnie namiętność. Przyjaźń w związku to lubienie siebie, radość ze wspólnie spędzanego czasu, podobne poczucie humoru ale także wsparcie i zaufanie. Gdy partnerów łączy przyjaźń z dużym prawdopodobieństwem porodzą sobie ze wszystkimi problemami.


Nie przestawajcie o siebie dbać
Gdy związek ma krótki staż obydwie strony zwykle starają się wyglądać bardzo atrakcyjnie i zachowywać lepiej niż zwykle. Kobiety starannie dobierają ubrania, robią pełny makijaż, starają się wyglądać seksownie. Panowie również dbają o ubranie, fryzurę, pracują nad sylwetką. Niestety z czasem wiele osób na co dzień ciągle chodzi po domowemu a o lepszy wygląd starają się jedynie gdy wychodzą na spotkanie z innymi ludźmi. To duży błąd. Partnerzy powinni zawsze mieć chęć by starać się dla siebie. Dbanie o atrakcyjność nie dotyczy tylko wyglądu ale także sfery intelektualnej. Wielu parom po latach bycia razem zwyczajnie brakuje tematów do rozmów. Jednak dzieje się tak tylko wtedy, gdy strony nie dbają o swój rozwój intelektualny. Każdy z partnerów powinien mieć własne zainteresowania i osobiste cele. Mając pewien wycinek życia tylko dla siebie stają się bardziej atrakcyjni dla swoich partnerów.


Przejrzyste finanse domowe
Wiele związków poległo na polu finansów. To, ile kto będzie dokładał do utrzymania domu warto ustalać już na początku. Nie jest oczywiście powiedziane, że wszyscy muszą mieć wspólną kasę. Jest wiele innych modeli rozliczania domowych finansów. Można wspólnie składać się na utrzymanie domu i jednocześnie każda ze stron może mieć resztę pieniędzy dla siebie na własnym koncie. Wszystko zależy od ustaleń między partnerami. Ważne jest natomiast, żeby zasady były klarowne i akceptowane przez obydwie strony.


Lojalność
Wchodząc w poważny związek stawiamy na daną osobę i to ona staje się dla nas najważniejsza. Partnerzy muszą zdawać sobie sprawę, że grają w jednej drużynie. Kobieta nie może więc stawiać przed partnerem swojej mamy czy przyjaciółki. Dla mężczyzny z kolei najważniejsza powinna być jego kobieta a nie koledzy czy hobby. Lojalność to także bezwzględna szczerość w związku i dbanie o prywatność. O swoich najintymniejszych sprawach i problemach partnerzy nie powinni mówić nikomu. Gdy kobieta czuje się nieodpowiednio traktowana przez partnera zamiast biec i żalić się przyjaciółkom powinna z nim szczerze porozmawiać o swoich odczuciach.


Nie pozwólcie by w związek wkradła się rutyna
Życie codzienne wielu par po latach związku wygląda podobnie. Przez wiele godzin przebywają w pracy a po niej zajmują się obowiązkami, dziećmi i spędzają czas przed telewizorem w domu. Nie mają siły ani chęci na spotkania towarzyskie, randki czy spontaniczne wypady. To duży błąd, bo związek w który wkrada się rutyna wypala się bardzo szybko. To, że para posiada dzieci nie oznacza, że partnerzy nie mogą korzystać z życia. Raz na jakiś czas można zatrudnić opiekunkę albo poprosić dziadków o pomoc. Każdy związek potrzebuje urozmaicenia. Warto prowadzić wspólne życie towarzyskie, jeździć na wakacje, mieć hobby, chodzić na kursy, podejmować nowe wyzwania i razem spełniać marzenia.