Teoretycznie wiek naszego partnera nie jest ważny, kiedy mówimy o zakochaniu się, o ile tylko nie wykraczamy poza ramy prawa i przyzwoitości. Jednak praktyka pokazuje nam, że różnica wieku w związku może sprowadzić na naszą głowę sporo problemów, które bardzo szybko mogą zrujnować nasze marzenia o idealnym „długo i szczęśliwie”. Mimo że nie chcemy dać temu wiary, różnica wieku w związku może być poważnym problemem.

Ciężko jest nam się porozumieć
Jeśli różnica w naszym związku jest naprawdę duża, czyli kiedy dzieli nas przynajmniej jedno pokolenie, bardzo ciężko będzie nam się ze sobą porozumieć. Dzieje się tak dlatego, że konkretne pokolenia mają swój własny język, ale poza tym dochodzą do tego zupełnie inne wartości, które przemawiają do nas i które przeważnie diametralnie różnią się od tego, w co wierzy albo czego nie toleruje nasz starszy czy młodszy partner. Z tego tytułu mogą rodzić się różnego rodzaju konflikty, również takie, które przerodzą się w długie kłótnie czy ciche dni, a to nigdy nie działa korzystanie na nasz związek, zwłaszcza jeśli wartości, o które się kłócimy, są dla nas szczególnie ważne.

Różne priorytety i cele w życiu
Osoby starsze mogą mocniej naciskać na dzieci albo już ich nie chcieć, z kolei osoby młode chętniej poświęcają się karierze czy nauce. Jeśli tylko znajdziemy partnera, który uszanuje nasze priorytety i nie będą nam narzucać swojej wizji naszej najbliższej wspólnej przyszłości, to możemy zaliczyć się do prawdziwych szczęściarzy. Częściej zdarza się bowiem jednak, że osoba starsza w związku, zwłaszcza jeśli jest to mężczyzna, uważają, że mają prawo narzucać swoją wizję młodszemu partnerowi i niejako kontrolować ich życie, zwalając to na ich nieznajomość życia czy bardzo lekkie do niego podejście, a młodzi partnerzy często ustępują.

A co z naszymi znajomymi?
Związki ze starszymi lub młodszymi od nas znacznie osobami mogą odbić się mocnym echem wśród naszych znajomych, lub nasi znajomi mogą naszemu partnerowi nie przypaść do gustu. I o ile takie sytuacje zdarzają się również w związkach, w których tej znacznej różnicy wieku nie ma, o tyle w tym przypadku często wynikają one z innych czynników. Znajomi mogą śmiać się z naszego wyboru młodszego partnera lub starszej partnerki, a nasz partner może bardzo źle czuć się w gronie naszych znajomych, którzy najczęściej są w podobnym do naszego wieku. Nasi znajomi mogą okazać się poważnym problemem, jeśli chcemy poważnie pracować nad naszym związkiem z dużą różnicą wieku.