Każdy z nas stawia sobie w życiu osobiste cele. Jedna osoba chce mieć własną firmę, inna dużo podróżować a jeszcze inna zrobić karierę naukową. Wspólne jest jedna to, że większość z nas w pewnym momencie życia dąży do tego, by żyć w stałym i satysfakcjonującym związku. Mało kto na dłuższą metę wybiera samotność, bo wszyscy potrzebujemy wsparcia i poczucia bezpieczeństwa. Życie z drugą osobą u boku jest z reguły szczęśliwsze bo mamy kogoś, z kim możemy dzielić swoją codzienność. Aby jednak stworzyć szczęśliwy i trwały związek trzeba w to włożyć niemało pracy.


Odpowiedni wybór partnera
O powodzeniu danego związku w dużej mierze decyduje odpowiedni dobór partnera. Bywa z tym bardzo różnie. Niektóre osoby spontanicznie zakochują się, do poznania dochodzi całkiem przypadkiem i często w nieodpowiednim momencie. Inni od lat są wpatrzeni w wybraną osobę i robią wszystko aby ją zdobyć. Zdarzają się także całkiem udane związki, które wcale nie rozpoczynają się od wielkiego uczucia. Nie tak rzadko na małżeństwo decydują się osoby, które na początku nie czują wielkiej miłości jednak w wybranym partnerze widzą przyjaciela i osobę godną zaufania. Bywa, że po latach właśnie w takich związkach pojawia się głębokie uczucie i prawdziwa silna więź.
Niestety dość często partnerów wybieramy w takich sposób, który nie prowadzi do niczego dobrego. Błędy przy doborze partnerów dotyczą przede wszystkim osób o niskiej samoocenie. Złych wyborów dokonują także osoby, które w późnym wieku znalazły pierwszego partnera i bywa, że decydują się na kogoś, kto im nie odpowiada, bo uważają, że nikogo lepszego nie znajdą. Błędne decyzje podejmują także osoby, które są w bardzo trudnej sytuacji życiowej a więc samotne mamy, osoby z problemami finansowymi i zdrowotnymi. Pojawia się wtedy swego rodzaju desperacja, która nakazuje łączyć się z kimkolwiek, byle tylko nie być samemu. Szybko rozpadają się także te związki, gdzie łączą się ze sobą osoby ze skrajnie różnych środowisk albo brakuje akceptacji rodziny. Na partnerów z całą pewnością nie należy wybierać osób przemocowych oraz mających problemy z nałogami.


Co decyduje o tym, że związek jest udany?
Na początku muszą być przede wszystkim dwie osoby, które się lubią. Sam fakt fizycznego podobania się sobie na dłuższą metę może być niewystarczający. Partnerzy powinni lubić spędzać ze sobą czas. Dotyczy to rozmów, odpoczynku, rozrywek i życia towarzyskiego. Jest im dużo łatwiej także wtedy, gdy mają wspólne cele i podobne poglądy na życie. Nic tak nie zbliża jak wspólne zmierzanie w tym samym kierunku. Podstawą każdego związku powinna być szczera rozmowa. Związek to połączenie dwóch osób, które są sobie bardzo bliskie i mogą sobie o wszystkim powiedzieć. Tutaj potrzebne jest też bezwzględne zaufanie. Partnerzy powinni interesować się sobą nawzajem, znać swoje potrzeby i pragnienia. W życiu codziennym nie można zapominać o robieniu sobie przyjemności i niespodzianek. Partner to ktoś, w kim chcemy mieć wsparcie w wielu dziedzinach. Oznacza to, że potrafimy razem ze sobą pracować, możemy wspólnie zrobić porządki albo remont. Bycie z kimś blisko oznacza jednocześnie dawanie mu pewnej przestrzeni. Dzięki zaufaniu możliwe jest, by każda ze stron miała także swoje odrębne życie, pasje i grono znajomych. W bliskich związkach nie ma mowy o kontrolowaniu, zazdrości czy ograniczaniu partnera. Znoszenie szarej codzienności życiowej bardzo ułatwia także wspólne poczucie humoru. Jest oczywiste, że każda para będzie się mierzyć z różnymi problemami życiowymi. Jeśli jednak obydwoje mają optymistyczne podejście i potrafią z humorem podchodzić do wielu spraw, będzie im o wiele łatwiej.


By związek był udany nawet po wielu latach jego trwania obydwie strony muszą dbać o swoją atrakcyjność zarówno fizyczną jak i intelektualną. Trzeba zawsze, w miarę możliwości starać się ładnie wyglądać, nawet wtedy, gdy spędzamy sobotę w domu. Podobnie jest z dbaniem o sferę intelektualną. Żaden człowiek, nie powinien zatrzymywać się w rozwoju. Gdy mamy pasje i zainteresowania jesteśmy dla siebie ciekawsi, zawsze możemy czymś zaskoczyć partnera. Nuda to coś, co przyczynia się do rozpadu wielu związków. Dlatego zawsze należy starać się ciekawie spędzać czas i wspólnie próbować nowych aktywności takich jak sport czy podróż.