Czy da się jakoś określić, kto będzie potencjalnie toksycznym partnerem? Bo przecież odpowiedź: „każdy może się nim okazać” jest oczywista i nie wyczerpuje w żaden sposób tematu. Czasami mamy do czynienia z pewnymi uniwersalnymi sygnałami, że dana osoba ma skłonności do stania się toksyczną, kiedy zostanie sprowokowana albo gdy poczuje się zbyt pewnie z nowym partnerem.

Czy ktoś Cię przez nim lub nią ostrzegał?
Najlepszym sygnałem, że ktoś może okazać się toksycznym partnerem, jest to, czy ktoś z naszych znajomych albo całkiem obca nam osoba mówiła nam, że ktoś jest niebezpieczny. Czasami mamy jednak tendencję do ignorowania tak oczywistych sygnałów. Wydaje nam się, że dana osoba chce się zemścić za zerwanie. Jednak zastanówmy się dokładnie, czy nie warto posłuchać takiego ostrzeżenia. W końcu nic się nie stanie, jeśli nie wejdziemy z daną osobą w związek, a ewentualne konsekwencje zostania parą mogą być dla nas bardzo destrukcyjne i nieprzyjemne. Kiedy ktoś bezinteresownie nas przed kimś ostrzega, powinniśmy wziąć to na serio i nie pchać się w potencjalnie toksyczny związek.

Narcyzy i osoby o ich cechach
Związek z narcyzem zawsze będzie toksyczny. Nie zachowujmy się jak bohaterki seriali dla nastolatków i nie podchodźmy do takich osób z nastawieniem, że nam na pewno uda się ich zmienić. Nie nastawiajmy się na to, że to my będziemy tą osobą, w której narcyz się zakocha i zmieni swój charakter. Narcyz się nie zmieni, za to będzie świetnie wykorzystywał nasze starania o to. Bez problemu będzie nami manipulował, przyciągał nas do siebie i odpychał, gdy przyjdzie mu na to ochota, a gdy poczuje, że nie jesteśmy mu już potrzebni, zwyczajnie nas zostawi. Jeśli dana osoba wykazuje typowo narcystyczne cechy, najlepiej będzie całkowicie ja zignorować.

Osoby z toksycznymi wzorcami w domu
Nawet kiedy ktoś wydaje się super materiałem na partnera, może okazać się super toksyczny, gdy zaczniemy budować z nim związek. Często wynika to ze wzorców, które wyniósł z domu. Jeśli jego rodzice wiecznie się kłócili albo jedne rodzic nieustannie terroryzował drugiego, nasz partner może próbować przenosić te zachowania na nasz związek. To dlatego, że takie oblicze związku będzie wydawało mu się właściwe i poprawne. Nie zawsze damy radę oduczyć go takiego myślenia, zwłaszcza jeśli rodzice już w trakcie związku będą podpowiadali mu i dalej utwierdzali go w przekonaniach, które są szkodliwe i jedyne go czego doprowadzą, to zerwanie.