Czasami wydaje nam się, że kłamstwo to najlepsze wyjście z sytuacji. Ratuje nas, a do tego oszczędza cierpień stronie, którą okłamujemy. I nikt nigdy nie musi się dowiedzieć, że skłamaliśmy. Problem z takim myśleniem jest jednak ogromny, a kłamstwo, które rozpaczliwie chcemy utrzymać w tajemnicy, szybko wyjdzie na jaw i doprowadzi nasz związek do ruiny albo bardzo mocno mu zaszkodzi.

Dlaczego okłamujemy swoją drugą połówkę?
Każdy kłamie z trochę innego powodu, ale zazwyczaj sprowadza się to do jednego: nie chcemy, żeby ta druga osoba się o czymś dowiedziała. To pobudka samolubna i jak pewnie już się domyślasz, niewłaściwa, żeby podejmować jakiekolwiek działanie. Kłamstwo każdorazowo jest wymierzone przeciwko osobie okłamywanej, nawet jeśli nie był to nasz główny zamiar. Zastanów się więc, czy naprawdę chcesz ranić tę wyjątkową osobę, czy może lepiej jest się przemóc i od razu powiedzieć prawdę, nawet jeśli będzie ona dla nas kłopotliwa albo wstydliwa. Jeśli za to nie chcesz o czymś mówić, po prostu tego nie rób, zamiast kłamać na dany temat.

Kłamstwo zawsze ma krótkie nogi
O ile kłamstwa dotyczące błahych sytuacji, o których sami zapominamy zaraz po ich powiedzeniu, raczej nie zostaną nigdy zdemaskowane, o tyle te dotyczące ważnych rzeczy nigdy nie będą trzymać się długo. Nie zakładaj, że twoja druga połówka jest zbyt mało lotna, żeby dostrzec kłamstwo albo że zbyt dobrze kłamiesz, aby zostać przyłapanym. Im bardziej starasz się, aby kłamstwo było naturalne, tym jaśniej dajesz po sobie do zrozumienia, że nie mówisz prawdy. Jest to wpisane w naszą naturę, wielu ludzi ma nawet tiki, które pojawiają się, gdy kłamiemy. Zbyt duża pewność siebie zgubi Cię dużo szybciej, niż się spodziewasz, zwłaszcza jeśli po demaskacji będziesz uparcie wmawiał drugiej połówce, że mówisz prawdę.

Zaufanie w związku jest najważniejsze
Związek możemy zbudować bez miłości, ale nie bez zaufania. A to znika zaraz po tym, jak przyłapiemy swoją drugą połówkę na kłamstwie. Bez względu na to, czy jej wybaczymy, czy zdecydujemy się zakończyć związek, najpewniej już nigdy jej nie zaufamy, a każdą przekazaną nam informacje będziemy traktować sceptycznie. Czy kłamstwo jest naprawdę warte zepsucia naszej relacji? Bark zaufanie może w skrajnych przypadkach sprzyjać wpadnięciu w paranoję, zwłaszcza jeśli kłamstwo dotyczyło zdrady czy innego ważnego