Bycie singlem nie dla każdego jest stanem idealnym. Wielu z nas poszukuje swojej drugiej połówki, niestety czasem nieskutecznie. Jak to się dzieje, że pomimo najszczerszych chęci nie jesteśmy w stanie znaleźć nikogo, kto by nam odpowiadał? Być może przeszkadza Ci jedno lub kilka z tych zachowań, które są częstymi przyczynami, przez które nie możemy znaleźć sobie partnera/partnerki.

1. Nie uczysz się na błędach
Popełnianie błędów uczy nas pokory, a przyznawanie się do nich nas rozwija. Ważne jest jednak również wyciągnięcie ze swoich potknięć lekcji na przyszłość. Osoby, które nie uczą się na błędach, często popełniają je w trakcie budowania relacji. Może to dotyczyć trwania w toksycznych związkach z poczuciem, że jesteśmy w stanie zmienić tę drugą osobę na lepsze lub popełnienie podobnych błędów, które doprowadzały już nasze związki do rozpadu. Aby tego uniknąć, warto przed rozpoczęciem kolejnej relacji przeanalizować wszystko, co złożyło się na zerwanie i przemyśleć jak można to poprawić w przyszłości.

2. Masz problemy z zaufaniem
To bardzo częsta przeszkoda w budowaniu zdrowej relacji, zwłaszcza romantycznej. Nikt nie chce rozpoczynać związku z osobą, która nie potrafi nam zaufać i czuje ciągłą potrzebę kontrolowania. Problemy z zaufaniem mogą objawiać się na różne sposoby. Możesz być podejrzliwy co do rozmówców, z którymi twoja druga połówka pisze wiadomości albo nie akceptować jej wieczornych wyjść w obawie przed tym, że skłamała co do swoich planów. Nie jest to jednak cecha, której nie da się pozbyć. Trzeba nad sobą pracować i powoli wypracowywać zaufanie.

3. Masz niską samoocenę
Niska samoocena jest nie tylko przeszkodą w budowaniu relacji, ale także z zapoznaniem nowych osób. Dzieje się tak głównie dlatego, że nie postrzegamy się jako osobę, która byłaby w stanie zainteresować w jakikolwiek sposób obiekt naszych westchnień. Bardzo często zaniżamy wtedy swoją wartość, co sprawia, że i tak nie próbujemy zagadać, bo „wiemy”, że zostaniemy odrzuceni. W ten sposób nie tylko utwierdzamy się w przekonaniu, że nie znajdziemy sobie drugiej połówki, ale nie mamy też motywacji do pracy nad sobą i polepszania swojego samopoczucia.

4. Nie wierzysz w miłość
Wiele osób po tym, jak ktoś złamie im serce, zupełnie traci wiarę w prawdziwą miłość. Takie osoby są zazwyczaj zamknięte na nowe poważne relacje romantyczne i cynicznie odnoszą się do wszystkich, którzy mówią o miłości. Bardzo często negują ideę stałego szczęśliwego związku albo związku na całe życie. Takie osoby nie są atrakcyjnym materiałem na partnera, szczególnie dla kogoś, kto chce właśnie trwałej i szczęśliwej relacji. Nie da się do końca odsunąć od siebie cynicznego podejścia do tego tematu, ale można skutecznie zwalczać w sobie potrzebę uzewnętrzniania go.

5. Stawiasz poprzeczkę za wysoko
To problem wielu osób, zwłaszcza tych, których poprzednie związki okazały się nieudane. Stawianie wysoko poprzeczki nie jest samo w sobie złe, ale może się okazać zgubne, gdy przeceniamy siebie samych. Jeśli poszukujemy osoby, która według nas jest niezwykle zadbana, atrakcyjna i świetnie zna się na zasadach zachowania, a sami nie spełniamy któregoś z tych postulatów, szansa na znalezienie partnera spada. Będziemy odrzucać każdego, kto nie będzie naszym ideałem, a nasze ideały będą odrzucać nas, ponieważ nie spełniamy ich standardów.